Veriť alebo doverovať?

Autor: Daniela Vozárová | 17.9.2011 o 18:30 | (upravené 17.9.2011 o 20:07) Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1054x

Je dôležité veriť v Boha, ale ešte dôležitejšie je dôverovať mu. Tak sú potrebné obidve veci. Najprv musí prísť viera. Potom poznanie a s ním aj dôvera. Je to ako s ľuďmi. Mnohým veríme. Ak mi priateľka povie, že "Martin" je dobrý človek, priateľ, priam dokonalý, možno uverím. Možno ho aj stretnem. Ale kedy mu začnem dôverovať?

 (Internet)

 

Myslím, že viac dôverovať človeku začnem až vtedy, čo ho aspoň trochu spoznám. A ako dôverovať Bohu, keď ho nepoznáme? Keď nám rodičia nevštepili vieru? Keď nám nikdy nepovedali aký Boh skutočne je? Určite sa zmienili o tom, že je dobre chodiť do kostola, na sväté omše. Ale prečo? Neviem. Možno len preto, že všetci, čo sú pokrstení tak činia. Aspoň raz alebo dvakrát v roku.

Ešteže aspoň tie babičky máme. Aspoň tie nám niekedy, možno aj tajne pošepli do uška, aký Boh je. Že je dobrý, že je ako náš Otec, ale dokonalý. Ani do konca života by som nenašla všetky slová, ktoré by vystihli jeho veľkosť, láskavosť. Ale tie slová, ktorými ho viem opísať, ktorými ho viem chváliť a ďakovať mu, tie ma naučil On sám. Skúsenosťami s jeho láskou. Hoci mi moji blízky nevedeli povedať o Bohu skoro nič, aj tak som ho spoznala. Túžila som poznať pravdu. Celú pravdu o ňom, o všetkom, o živote. A on sa mi dáva poznať každý deň. Stále zakusujem jeho lásku a podporu. Ale čo je zaujímavé, že práve v najťažších a najhorších chvíľach môjho života som ho spoznala bližšie. Práve vtedy som mu už nedokázala odporovať. Ako dieťa rodičovi, ktorý chce preň to najlepšie, aj keď si to dieťa neuvedomuje alebo svojou trucovitosťou bráni, aj keď pozná pravdu. A ja som už nevládala svojou tvrdohlavosťou stáť na svojej vôli, ale konečne som uznala, že má vždy pravdu a vie, čo je pre mňa najlepšie. Nevravím, že som pochopila, prečo mnohokrát v mojom živote konal tak, ako konal. Nie, ešte stále nechápem a možno to ani nikdy v tomto pozemskom živote nezistím. Ale dôverujem mu. Hoci niektoré veci a spomienky bolia, nechcú ujsť do zabudnutia, ale on lieči aj to. Aj tie rany, ktoré mi spôsobili iní, i tie, za ktoré si môžem sama. Hovorí sa, že čas všetko zahojí. Ale to vlastne náš milujúci nebeský Otec nám dáva čas, aby sme sa s mnohými vecami a ľuďmi dokázali zmieriť. Zabudnúť sa nedá, odpustiť áno. A ak to premeníme na „orodovanie“, tak to prinesie aj ovocie. Ak dokážeme odpúšťať a ešte prosiť za tých, ktorí nám ublížili. Ak dokážeme prosiť Ježiša, aby im dal všetko, čo potrebujú, aby boli šťastní, tak je to vrchol lásky. Boh nevie povedať nie na naše prosby. Vždy nám dá to, po čom túžime, iba niekedy nie v takej forme ako očakávame.

Ako dnes. Trošku obety a úsilia ma stálo to, aby som mala čas a mohla ísť spievať jedným snúbencom na svadbu. Hmm. Takú som mala chuť na jeden koláčik. Nemusela som Boha oň prosiť. Vedela som, že mi to neodmietne. Prečo by mal? Veď poškodiť mi to nemohlo. A predsa. Chuť na sladké musela chvíľu počkať. Po omši sme niektorí zo spevokolu poprosili o prijímanie. A aj keď sme stihli ostatných dobehnúť, akosi som sa toho zákusku nedočkala. Až doma mi to došlo. Veď ta najkrajšia sladkosť je prijať teba Pane v Eucharistii!

Ale nezabudla som naplnila aj telesnú túžbu po sladkom, možno kvôli chýbajúcemu cukru. Kúsok čokolády ma vždy poteší.

A výnimočne Boh splní naše prosby, aj keď nie sú dobré pre nás. Práve preto, aby sme to pochopili. A potom to už nechceme. Už dokážeme uznať, že len On vie, čo je pre nás najlepšie. A vtedy sme uschopnení povedať s Máriou „fiat“.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?